Co to jest alpinizm przemysłowy i czym zajmują się pracownicy…

Napisany przez dnia Sty 14, 2016 w Nowości | 0 komentarzy

Jest taka profesja, w której z pewnością lęk wysokości nie jest rzeczą wskazaną i – delikatnie mówiąc – może nieco przeszkadzać w pracy. Ta specyficzna branża nazywa się następująco: alpinizm przemysłowy. Zwykło się też alternatywnie nazywać tę branżę, a mianowicie: “dostępem linowym”. Tak czy inaczej, jest to fach, który wymaga doprawdy niemałej odporności – by nie powiedzieć swoistej znieczulicy – na wysokość.

Ten specyficzny rodzaj pracy na wysokościach o zróżnicowanych pułapach wykształcił się za pomocą swego rodzaju ewoluowania różnorodnych technik wspinaczkowych. Nieprzypadkowo bowiem w nazwie tej profesji – przypomnijmy: alpinizm przemysłowy – pojawia się ważkie dla nas słowo “alpinistyka”. Kojarzy nam się przecież ono ze sportem, dość ekstremalnym zresztą, uprawianym w górach. Nie jest to zbieg okoliczności, gdyż ta profesja wykorzystuje techniki wspinaczkowe i koniec końców z alpinistyki jako takiej bierze swój rodowód.

alpinizm przemysłowy

Wszystko się stopniowo rozwija, więc i ta branża też. Dziś mamy usługi alpinistyczne reklamowane w internecie (i nie tylko) przez doprawdy różne firmy. Do typowych prac, które są wykonywane za pośrednictwem tej metody możemy bez wątpienia zaliczyć na przykład: konserwowane anten oraz masztów linii przesyłowych (np. telekomunikacyjnych), kompleksowy przegląd zewnętrzny oraz chociażby malowanie naftowych, wiertniczych platform, mycie okien na różnych wysokościach, rozmaite naprawy fasad, instalowanie i konserwacja świateł ostrzegawczych na ogromnych budynkach o różnym przeznaczeniu – ze względu na bezpieczeństwo lotnicze.

Innym aspektem tej branży, o którym też warto wspomnieć jest znany w tym środowisku system pracy w tak zwanym dostępie linowym o nazwie IRATA. W rozwinięciu skrót ten przedstawia się w taki oto sposób: Industrial Rope Access Trade Association. Na Polski możemy tę nazwę przetłumaczyć jako Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego. IRATA została utworzona z udziałem kilku najważniejszych, najprężniej działających przedsiębiorstw, które były i są zaangażowane w wykorzystywanie i ulepszanie oraz propagowanie różnych technik tzw. dostępu linowego, mającego w założeniu służyć dla przemysłu. Organizacja powstała pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.

Podstawowym celem tej organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy w tej branży. Chodzi tu o wysokie standardy branżowe w tej kwestii, z którymi wiążą się rozmaite procedury i akcesoria jak na przykład szelki bezpieczeństwa.

Profesjonalne usługi alpinistyczne: www.rockmaster.com.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)