Czy warto oszczędzać na depozycie w banku?

Napisany przez dnia Lip 8, 2014 w Nowości, Teksty | 0 komentarzy

Depozyty w bankach to doskonały sposób na oszczędzanie połączone z inwestowaniem zebranych środków finansowych na rachunku bankowym. Jest to bardziej korzystny sposób oszczędzania niż np. zwykłe konta osobiste. Osoba indywidualna albo przedsiębiorca albo firma przekazuje bankowi określoną kwotę środków na oznaczony (np. lokaty terminowe) bądź nieokreślony (np. konta oszczędnościowe) okres. Pieniądze oddane do depozytu są dowolnie rozporządzane przez bank, równocześnie za to naliczane są odsetki od wpłaconej przez klienta sumy.

Na rynku funkcjonują obecnie różne depozyty bankowe. Przede wszystkim są to depozyty na żądanie czy depozyty terminowe. W sytuacji depozytów na żądanie środki mamy możliwość wypłacić z banku w każdym momencie bez obawy o utratę przyznanych odsetek, gdyż umowa z bankiem zawierana jest na czas nieokreślony. Przykładem takiego depozytu są np. rachunki płatne na żądanie i konta oszczędnościowe, które współcześnie cieszą się znacznie większą popularnością. Rachunki bankowe płatne na żądanie są oprocentowane stosunkowo nisko, albo też nie przynoszą żadnego zysku. Konta oszczędnościowe natomiast objęte są nieco wyższym oprocentowaniem, zależnym w głównym stopniu od ilości wpłaconej kwoty.

Inną formą depozytów bankowych są lokaty terminowe. Lokaty terminowe także cieszą się niemałą popularnością. W dzisiejszych czasach na naszym rynku możemy odnaleźć niemało typów lokat, które różnią się przede wszystkim okresem trwania. Wyróżniamy zatem w głównym stopniu lokaty krótko- i długoterminowe.

Portal mojpunktwidzenia.weebly.com uważa, że to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania, dlatego też cieszy się popularnością. Wpłacone oszczędności znajdują się pod opieką wybranego banku przez wyznaczony umową termin. Bank może obracać naszymi pieniędzmi, a w zamian za to nalicza klientowi adekwatne odsetki. W tej sytuacji niezwykle opłacalne są rzecz jasna lokaty długoterminowe, ponieważ im dłuższy czas deponowania pieniędzy, tym większy zysk. Po upływie wskazanego terminu możemy zamknąć lokatę albo też może ona ulec przedłużeniu na następny okres, odsetki zaś zostaną poddane kapitalizacji, powiększając tym samym kwotę kolejnej lokaty. Takie sposoby oszczędzania okazują się obecnie bardzo chętnie wybierane.

Jak więc widać, wspomniane lokaty bankowe są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób wolących bezpieczne formy oszczędzania. Co ważniejsze, że gromadzenie pieniędzy w bankach jest godne zaufania to też można osiągać zarobek w postaci odsetek. Taka charakterystyka depozytów terminowych sprawia, iż jest to popularna metoda gromadzenia oszczędności w Polsce. Zawsze warto mieć to uwzględnione, głównie jeśli wachlarz ofert jest tak interesujący a oprocentowanie dość atrakcyjne.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)