Dlaczego warto oszczędzać?

Napisany przez dnia Lis 12, 2015 w Nowości | 0 komentarzy

To pytanie zadaje sobie coraz więcej Polaków. Ciężkie czasy dla naszych portfelów sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad odkładaniem pieniędzy, by móc spokojnie żyć i zaspokajać swoje potrzeby związane z normalnym, dostatnim życiem. By oszczędzać, należy przede wszystkim dobrze zorganizować własny budżet domowy, by żaden z podstawowych wydatków nie został pominięty w imię odkładania pieniędzy.

Przyjemności

Oszczędzanie jest przede wszystkim korzystne dla naszego samozadowolenia i efektywnej pracy. Kiedy odkładamy pieniądze na jakiś konkretny cel. Np. samochód, lub wakacje, mamy w głowie wizję spełnionego marzenia, i towarzyszą nam wówczas pozytywne emocje, będące kluczowym czynnikiem dla naszego zadowolenia życiowego. Człowiek nie może żyć samą pracą, a drobne przyjemności raz na jakiś czas dostarczają nam pogody ducha i przeświadczenia o własnej stabilizacji życiowej – to daje nam oszczędzanie. Poza tym, sama satysfakcja i duma z osiągnięcia wyznaczonej kwoty nie równa się z żadnymi innymi emocjami. Stabilność finansowa jest dla współczesnego człowieka równie ważna w spokojnym i szczęśliwym życiu, co relacje z innymi ludźmi, rodziną, znajomymi.

Zabezpieczenie

Życie płata różne figle, czasem w najmniej oczekiwanym momencie. W takich chwilach bardzo często ratują nas właśnie oszczędności, które mimo innego przeznaczenia, są wykorzystywane na ratowanie niesprzyjającej sytuacji. Takim problemem może być np. utrata pracy – dzięki oszczędnościom jesteśmy w stanie przetrwać aż do momentu znalezienia nowego zatrudnienia. Zależy to oczywiście od wysokości tych środków, jednak nie ulega wątpliwości, że takie dodatkowe pieniądze warto mieć, na tak zwaną „Czarną godzinę”. Ponadto, świadomość posiadania oszczędności daje człowiekowi spokój wewnętrzny, gdyż wie on, że w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji, będzie on w stanie sobie poradzić, mimo utraty środków na wcześniej uzgodniony cel. Konto oszczędnościowe, a także lokaty wszelkiego rodzaju są bardzo dobrą inwestycją zarówno w nasz status majątkowy, przyszłość, a także nastrój i nastawienie do życia, a to z pewnością jest bardzo ważne – aktualny ranking dostępny tutaj.

Podsumowując, wystarczy odrobina chęci, wysiłku, a także motywacji, do przeznaczenia pieniędzy na wymarzony cel, lub choćby „na wszelki wypadek”, by osiągnąć to, na co chce się owe pieniądze przeznaczyć. Oszczędności są kluczowe dla przedsiębiorczych ludzi, którzy nie tylko patrzą na czubek własnego nosa, lecz z pokorą patrzą w przyszłość, i przewidują swoje zasoby finansowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)