Dziecko w Internecie. Kiedy powiedzieć STOP?

Napisany przez dnia Mar 15, 2017 w Nowości | 0 komentarzy

Mając do czynienia z coraz to bardziej zaawansowaną technologią i przenikaniem Internetu to niemalże każdej komórki życia, warto pomyśleć o najmłodszych. W końcu oni, tak samo, jak my, też muszą się z tym borykać. Kiedy powiedzieć STOP udziałowi Internetu w życiu Twojego malucha?

Internet codziennością każdego dziecka

dziecko

Zdjęcie wykonane przez autora: Cuncun Wijaya zgodnie z licencją Flickr.com (Creative Commons 2.0)

Działania w Internecie to już nie okazja od święta, a codzienność wszystkich nastolatków i sporej części maluchów chodzących jeszcze do szkoły podstawowej. Łączy się to owszem, z możliwością dodatkowej nauki i rozwoju, ale niestety w większości przypadków z tak negatywnymi zjawiskami, jak choćby wirtualna przemoc – wcale nie mniej istotna i groźna od tej znanej osobom starszym.

Online i offline? Ten podział już nie istnieje

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sobie uświadomić jako rodzic to fakt, że rzeczywistość z podziałem na wirtualną i rzeczywistą już przestała istnieć. Prawdopodobnie gdybyś zapytał mijanego na ulicy nastolatka ile godzin spędza ze smartfonem lub tabletem w ręku, nie potrafiłby policzyć, bo zabrakłoby mu palców u jednej ręki – tej, w której aktualnie nie trzyma telefonu.

Przemoc w sieci. Największy internetowy problem?

Ciężko byłoby rozgraniczyć, który rodzaj przemocy jest dla dziecka najbardziej dotkliwy. To wręcz niewykonalne. Można jednak stwierdzić, że przemoc w sieci jest na pewno znaczącą częścią życia sporej ilości nastolatków.

Czym jest przemoc w sieci?

Publikacja ośmieszających dziecko filmików lub zdjęć. Wulgarne komentarze w mediach społecznościowych i wiadomości tekstowe pełne agresji. Zauważ, że przemoc w sieci pojawia się nie tylko wtedy, kiedy dziecko jest jej bezpośrednią ofiarą, ale również świadkiem.

Wiesz, że blisko 35% nastolatków obawia się bycia ofiarą słownego obrażania w sieci?

Ofiara nieświadoma swojego położenia?

Często zdarza się tak, że dziecko będąc ofiarą internetowych szykan i poniżania nie zdaje sobie sprawy, jak dużym jest to problemem. Niekwestionowanie ma to wpływ na jego skupienie, codzienne samopoczucie i poczucie własnej wartości. Dlatego jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu swojego malucha, zacznij działać. Szybko.

Jak działać i kiedy powiedzieć STOP?

Internet dla Twojego dziecka to pewnie już sprawa naturalna, na którą nie zwraca większej uwagi, ale to Ty jesteś rodzicem, na Tobie spoczywa większa odpowiedzialność i to Ty powinieneś mieć wzrok znacznie bardziej czujny.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące zachowanie, najpierw spróbuj z nim porozmawiać. Niestety podejrzewamy, że może nie zakończyć się to sukcesem. W takim przypadku postaraj się znaleźć swojemu maluchowi alternatywną rozrywkę, zainteresować go czymś innym jednocześnie odsuwając od niego świat wirtualny. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie radzi sobie bez kontaktu z Internetem, zaczerpnij porady u psychologa. On powinien wiedzieć najlepiej jak na to zareagować.

Źródło: Artykuł sponsorowany http://progenja.edu.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)