Gdzie zarobisz najwięcej? Nie w stolicy, a w… Jastrzębiu-Zdroju

Napisany przez dnia Sie 22, 2017 w Nowości | 0 komentarzy

Kiedy myślisz o dużych zarobkach pierwsza na myśl przychodzi Ci Warszawa? Najnowsze badania GUS-u pokazują, że to mylne przeczucie. Najwięcej zarabiają bowiem mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, nie otoczonej dobrą sławą stolicy.

Zbadali 66 miast, podają wyniki

Tym razem Główny Urząd Statyczny pod swoje analityczne skrzydła wziąć 66 polskich miast funkcjonujących na prawach powiatu, czyli miasta, które kiedyś pełniły funkcję stolic konkretnych województw lub których liczba mieszkańców przekracza granicę 100 tys. Jaki jest wynik tych badań?

Jastrzębie-Zdrój rządzi. Już po raz kolejny

Dla tych którzy umiejscawiają stolicę w czołówce średnich zarobków będzie to zaskoczeniem, ale w statystykach GUS-u funkcję lidera znów pełni Jastrzębie-Zdrój. W tym mieście średnie zarobki sięgają aż 6 tys. 131 zł. To dużo? W porównaniu do innych, względnie dużych miast Polski okazuje się, że tak. Dla porównania – średnie zarobki w Katowicach osiągają wartość 5 tys. 274 zł, a we Wrocławiu 4 tys. 800 zł. Oznacza to, że mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju zarabiają aż o 43% więcej niż wskazywać by mogła na to średnia krajowa, wahająca się w granicach 4 tys. 300 zł.

Asman Finance

Fotografia za zgodą Asman Finance

Jaki jest powód tak dużych zarobków w tak niepozornym mieście?

Specjaliści, jako główny powód podają położenie miasta w pobliżu jednego z największych pracodawców – Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To ta firma w dużej mierze wpływa na zarobki osiągane przez mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Z oficjalnych raportów wynika, że pieniądze wypłacane przez spółkę swoim pracownikom w roku ubiegłym wynosiły średnio 6 tys zł (* wynika z raportu opublikowanego przez Asman Finance). To i tak ma się nijak to lat wcześniejszych, kiedy średnie zarobki pracownika JSW osiągały wartość ponad 8 tys. zł. Do tego dorzuć odprawy emerytalne i szereg pozostałych dodatków finansowych, a otrzymasz o wiele większą liczbę.

W średnich zarobkach rządzi nie tylko Jastrzębie-Zdrój, ale i całe województwo śląskie. Jako wyjątek można podać wyłącznie Warszawę, która wpisując się w statystyki z wartością 5 tys. 715 zł zajmuje drugie miejsce. Poza tym w czołówce nadal utrzymują się takie miasta, jak Jaworzno czy Katowice.

Dobrze zarabia również Płocczanin i Gdańszczanin

Jeśli odejdziemy choć na chwilę od województwa śląskiego to na statycznej mapie GUS-u zobaczymy, że równie dobre zarobki osiągają mieszkańcy Płocka i Gdańska. Te osiągają wartość dużo ponad 5 tys. zł.

Uwaga. Wartości podano w skali brutto

Nie myśl, że mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju zarabia ponad 6 tys. zł. „na rękę”. O nie. Podane kwoty przeliczone są w skali brutto, więc należy uwzględnić, że w nich mieszczą się zarówno opłacone podatki, jak i obowiązkowe składki ZUS.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)