Inwestowanie w surowce

Napisany przez dnia Sie 29, 2012 w Teksty | 0 komentarzy

Poszukiwanie sposobów na inwestycje alternatywne staje się coraz częstszym zajęciem wielu inwestorów. Forex czy inwestycje w sztukę stają się zbyt małym wyzwaniem dla umiejętności części osób i dbając o własne finanse starają się zwiększyć zyski. Jednym z takich sposobów jest inwestowanie w surowce.

Metale szlachetne

Kupowanie złota czy srebra od wielu lat jest popularnym rozwiązaniem zapobiegającym utracie kapitału. Jednak inwestycje w te metale nie wiążą się jedynie z zakupem ciężkich i nieprzydatnych sztabek metalu. Część osób skuszona możliwościami jakie dają inwestycje w metale szlachetne kupuje wykonane z nich numizmaty lub biżuterię. Dzięki temu w razie kryzysu finanse nie ucierpią a inwestycje mogą zwrócić się wraz z dodatkowym zyskiem dzięki wzrostowi wartości kolekcjonerskiej monet lub biżuterii. Zwłaszcza numizmatyka w ostatnich latach zdobywa wielu inwestorów – łącząc w sobie możliwość kolekcjonowania pięknych monet i budowania wartości kolekcji przez trafione inwestycje.

Surowce energetyczne

Innym rozwiązaniem często stosowanym przez inwestorów krających na światowych rynkach są inwestycje w surowce energetyczne. Kupowanie kontraktów terminowych na ropę naftową czy gaz ziemny możliwe jest bez ich fizycznego przechowywania (czy nawet znajomości miejsca gdzie mogą być przechowywane) jednak zyski z tego typu inwestycji mogą znacząco wpłynąć na nasze finanse. Zarówno ropa naftowa jak, gaz ziemny ale także i uran stają się kolejnymi produktami o które oparte są instrumenty finansowe. Inwestycje w nie są tak samo proste jak kupno akcji, jednak potencjał zysków w niepewnych czasach może być zdecydowanie większy. Inwestowanie w ropę naftową może wiązać się z bardzo dużymi zyskami na przykład w czasie zagrożenia wojną w miejscach o istotnej produkcji. Z drugiej jednak strony odnalezienie nowych złóż może mieć ujemny wpływ na ceny – tak jak stało się w Stanach Zjednoczonych po rozpoczęciu masowego wydobycia gazu łupkowego.

Metale nieszlachetne

Tak samo jak w oparciu o surowce energetyczne tworzone są instrumenty finansowe oparte o metale nieszlachetne. Możemy więc inwestować w miedź, ołów, cynk czy cynę jedynie na podstawie własnego przeczucia lub wiedzy o rynku. Inwestycje te nie wiążą się oczywiście z faktycznym zakupem kilku ton miedzi a związane są z kupnem kontraktów terminowych dających nam szansę na zyski w przypadku korzystnych zmian cen tychże metali.

Surowce spożywcze

Światowe giełdy oferują również inwestycje oparte o innych produktach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zainwestować w ziarna kawy, kakao czy półtusze wieprzowe. Dostępne są również inwestycje oparte na cenie soku pomarańczowego a niemalże standardem są produkty oparte o ceny zbóż na świecie. Nawet ceny bawełny podlegają rynkowym zmianom. Właśnie dlatego inwestycje tego typu mogą posłużyć istotnej dywersyfikacji naszego portfela. Co prawda wykorzystywane są głównie przez duże firmy branż wykorzystujących dane surowce – dzięki czemu dbają o to, by finanse firmy zbytnio nie podlegały wahaniom kursów surowców – jednak nawet przeciętny inwestor może zainteresować się produktami finansowymi opartymi o dowolny surowiec.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)