Inwestycje miekszkaniowe w Polsce

Napisany przez dnia Lip 14, 2015 w Nowości | 0 komentarzy

Zapewne duża część z tych mieszkańców naszego kraju, którzy przez ostatni czas o wiele bardziej uważnie i regularnie niż reszta społeczeństwa przyglądają się rozwojowi polskiemu rynkowi budowlanemu oraz mieszkaniowemu, dostrzegło jak bardzo wzrosło na nim znaczenie prywatnych firm deweloperskich. Szczególnie jest to widoczne, gdy zdecydujemy się porównać obecną rzeczywistość z sytuacją jaka miała miejsce w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej, a także na samym początku przełomowych dla naszego państwa lat 90-tych. Właśnie wtedy to zdecydowany prym na rynku nieruchomości w naszym kraju wiodły w dużej mierze różnego rodzaju spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa i państwowe biuro projektów, zamiast działalności gospodarczej deweloperów i innych prywatnych przedsiębiorców.

Dzisiaj to jak olbrzymią część rynku zawładnęły firmy deweloperskie możemy najlepiej zaobserwować w naszej stolicy. Imponujące jest zwłaszcza to, w jak niesamowicie dynamicznym tempie wyrastają tam zupełnie nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, a także w większości przypadków jak wielki mają rozmach i wysoką jakość architektoniczną oraz standard wykończenia. Sprzedaż apartamentów wybudowanych przez deweloperów oraz skala inwestycji biurowych w tym prawie dwumilionowym mieście, jest nieporównywalna do jakiegokolwiek innego ośrodka w naszym kraju.

 

Co tak naprawdę jest tego powodem?

Czynnikiem, najbardziej wyróżniającym rynek warszawski od na przykład wrocławskiego czy poznańskiego, jest na pewno między innymi fakt, że pierwszy z wymienionych posiada zdecydowanie najlepiej wyrobioną markę w samej Polsce oraz na świecie. Praktycznie każdy cudzoziemiec kojarzy jej nazwę i potrafi powiedzieć, w jakim kraju leży. Nie bez znaczenia jest również to, że stolica kraju nad Wisłą produkuje około 18 % całości polskiego PKB, czego nie jest w stanie osiągnąć na przykład drugi pod względem liczby mieszkańców Kraków czy trzecia Łódź. Korzystne rysują się też dla Warszawy statystyki i prognozy demograficzne, które przewidują, że jako jedno z niewielu miast w Polsce może ona liczyć w najbliższych latach na przyrost liczby mieszkańców, tym samym powiększając swój rynek zbytu na nowe inwestycje czy apartamenty Kraków pomimo tego, że również ma przewidywany lekki przyrost liczby mieszkańców, jest dalej o blisko połowę mniejszym ośrodkiem, a nawet trzykrotnie, jeżeli do Warszawy wliczymy jej silnie zurbanizowane przedmieścia.

Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie Warszawa jest zdecydowanym liderem pod względem liczby metrów kwadratowych nowych powierzchni. Tego typu inwestycje skupiają się w bardzo różnych częściach tej metropolii, jednak najintensywniej eksploatowane przez inwestorów są dzielnice takie jak Praga, Wilanów, Wola, Białołęka oraz oczywiście Śródmieście, gdzie co chwila wyrasta nowy wieżowiec. Niestety taka dynamika powstawania nowych budynków rodzi liczne konsekwencje dla wyglądu miasta i komunikacji. Firmy deweloperskie często w dość mało kontrolowany sposób budują wielkie osiedla na oddalonych od centrum pustkowiach, pozbawionych jakiejkolwiek infrastruktury, a także usług, urzędów czy jakichkolwiek szkół w pobliżu.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)