Jak dobrać odpowiednie kolory do swojego wnętrza? Poradnik dla…

Napisany przez dnia Lis 16, 2016 w Nowości | 0 komentarzy

Zapewne każdy z nas ma swoją listę barw, w których czuje się świetnie oraz takich których unika. Jednak nie zawsze to co znajduje się na naszych ubraniach, powinno mieć odzwierciedlenie w naszym wnętrzu. Ściana to nie sukienka, którą zdejmiemy zaraz po wejściu do domu, jej kolor pozostanie z nami na długo. Właśnie dlatego tak istotną kwestią jest odpowiednie dobranie barw w swoim wnętrzu.

Barwa wnętrza, chcemy czy nie chcemy, decyduje o pierwszym wrażeniu oraz o jego atmosferze. Wybierając odpowiedni kolor powinniśmy nie tylko uwzględnić funkcję danego pomieszczenia, ale też nasz własny gust. Należy również pamiętać, że odcienie danego koloru w dużym stopniu wpływają na emocje i nasze samopoczucie. Właśnie dlatego należy dowiedzieć się co „mówią barwy” zanim przystąpimy do malowania ścian.

Czerwony działa pobudzająco, ale też wywołuje agresję

Czerwień jest kolorem mającym bardzo dużo podkład energetyczny i wywołującym skrajne emocje. Właśnie dlatego nie zaleca się go w miejscach, w których chcemy odpocząć czy się zrelaksować. Najlepiej sprawdza się w domowych biurach, salonach czy siłowni. Doskonale również sprawdza się na przedpokoju oraz holu. Dobrym pomysłem jest złamanie jego mocy za pomocą innej bardziej, stonowanej barwy jaką jest szarość, czerń lub biel.

miseczka

Fot. Flickr.com CC 2.0 Jens karlsson

Żółty pobudza apetyt nie tylko na życie

Niewątpliwe to kolor, który kojarzy się ze słońcem i latem. Dodaje energii, rozwesela, a także oddziałuje na nasz układ pokarmowy. Właśnie dlatego doskonale sprawdza się do jadalni oraz kuchni, a także w każdym innym miejscu, w którym spożywa się posiłki. Nie należy jednak nadużywać tej barw we wnętrzu, gdyż w nadmiernej ilości żółty działa drażniąco na zmysły.

Różowy, nie tylko do sypialni małej dziewczynki

To niewątpliwie bardzo kobiecy kolor, który nie zawsze jest akceptowany w męskich wnętrzach. Właśnie dlatego najczęściej można go spotkać w kobiecych oraz dziewczęcych sypialniach. Jednak bardziej delikatnie odcienie różu doskonale wyglądają również w salonie czy pokoju dziennym. To także doskonały kolor do łazienki, oczywiście o ile partner nie ma zastrzeżeń do takiego wystroju.

Zielony – uspokaja i relaksuje

Ten zimny kolor niewątpliwie działa kojąco na nasze zmysły, dlatego doskonale sprawdza się w sypialniach oraz łazienkach. Można również go wybrać na przedpokój, do gabinetu czy biblioteki. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością w danym wnętrzu, gdyż może emocjonalnie je wychłodzić. W takim wypadku warto postawić na żółte czy pomarańczowe dodatki, które ocieplą dane pomieszczenie*.

*We współpracy z redakcją: http://art-strefa.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)