Lokata czy konto oszczędnościowe?

Napisany przez dnia Wrz 28, 2012 w Teksty | 0 komentarzy

Od dłuższego czasu trwa analiza tego, czy bardziej opłacalne są oszczędnościowe konta czy lokaty. Prawda jednak, jak zawsze zresztą, leży po środku, bowiem i jedna i druga metoda inwestycyjna ma swoich przeciwników oraz zwolenników. Pozostaje więc dokładnie przestudiować dostępne oferty i zastanowić się nad tym, które z nich nam będą odpowiadały w największym tego słowa znaczeniu.

Faktem natomiast jest to, że przed rokiem dwa tysiące ósmym, najlepsze lokaty cechowały się znacznie większą popularnością, aniżeli najlepsze konta oszczędnościowe, co wypływało przede wszystkim z wysokiego oprocentowania tych pierwszych, sięgającego nawet do dziewięciu procent. Rzeczywistość gospodarcza się jednak zmieniła, ponieważ świat zaczął zmagać się z finansowym kryzysem, więc banki były zmuszone do pomniejszenia wartości stóp procentowych, a mniejsze oprocentowanie lokat automatycznie przełożyło się na mniejsze zainteresowanie klientów. W tym czasie właśnie zaczęła się też prawdziwa konkurencja pomiędzy kontami, a lokatami oszczędnościowymi, która trwa do dziś.

Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, czy więcej Polaków posiada konta czy lokaty, ale faktem jest rosnąca tendencja popularności tych pierwszych, gdyż gwarantują one znacznie większą swobodę w zakresie dysponowania kapitałem, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń odnośnie jego wybierania tudzież opłacania różnorakiego rodzaju należności. Owszem, czasem instytucje finansowe robią tak, że możliwe jest wykonanie jeno jednego przelewu miesięcznie, ale to i tak więcej, aniżeli to, co zapewnia nawet najlepsza lokata. Po drugie, konta oszczędnościowe są wygodne w kwestii dopłat, bowiem nie wymaga się zakładania nowych, aby takowe zrealizować, a wręcz odwrotnie, nawet najmniejsze wpłaty mogą być przelewane na aktualny rachunek i to bez żadnych problemów.

Niemniej, oprocentowanie lokat, nawet pomimo przytoczonego powyżej spadku, jest większe, aniżeli w przypadku kont, podobnież jak kapitalizacja tych pierwszych, która jest częstsza. Co więcej, instytucje finansowe wyszły naprzeciw nowemu wyzwaniu i zaczęły oferować jednodniowe lokaty bankowe, jakie łączą w sobie zalety tradycyjnych depozytów i możliwość codziennego wyciągania zeń pieniędzy. Zresztą, zamrażanie przezeń kapitału nie musi być wcale wadą, a wręcz przeciwnie, w sytuacji, gdy mamy problem z rozrzutnością, nie potrafimy powstrzymać się od ciągłego wydawania pieniędzy i ogólnie, oszczędzanie zawsze sprawiało nam problem, ta cecha jest jak najbardziej wskazana, przydatna i ogólnie, na pewno nam pomoże.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, czy lepsze będą lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe, ponieważ wybór pomiędzy jednymi i drugimi zależy od naszych indywidualnych wymagań. Prawdą natomiast jest, że, bez względu na to, jakiego wyboru chcemy dokonać, nader istotnym jest analiza ofert, w której pomogą nam rozmaitego rodzaju rankingi i zestawienia, jakie gromadzą najatrakcyjniejsze propozycje w jednym miejscu, co zmniejszy czas ich selekcji, zminimalizuje ryzyko pominięcia tych najatrakcyjniejszych i ogólnie, przełoży się na ułatwienie całego tego procederu.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)