Odzyskiwanie danych Odzyskiwanie danych – jak znaleźć usunięte lub uszkodzone pliki i przywrócić je

Dlaczego odzyskiwanie danych jest możliwe? Plik i zawarte w nim informacje są przechowywane w różnych miejscach na dysku twardym. System operacyjny Windows używa tabeli alokacji plików do śledzenia plików, podobnie jak spis treści w książce, a rzeczywiste pliki na dysku twardym są jak strony. Jeśli plik zostanie usunięty lub uszkodzony, informacje o nim są przechowywane w osobnym miejscu, np. w pamięci dysku twardego.

Odzyskiwanie metadanych

Odzyskiwanie plików przy użyciu metadanych to najprostsza metoda odzyskiwania usuniętych lub utraconych plików. Metadane można odzyskać w celu zrekonstruowania zawartości plików i struktury folderów. Aby to zrobić, program o nazwie File Scavenger skanuje dysk twardy w poszukiwaniu metadanych systemu plików i na podstawie tych informacji rekonstruuje pliki i foldery. Do przeprowadzenia tego typu odzyskiwania konieczny jest dostęp do dysku twardego. Zanim jednak rozpoczniesz wyszukiwanie plików i folderów, wykonaj kopię zapasową ważnych danych.

Program File Scavenger wykorzystuje surowe odzyskiwanie danych w przypadkach, gdy metadane nie są dostępne w systemie plików. Jest to skuteczne w przypadku typów plików o unikalnych wzorcach danych, takich jak pliki bitmapowe. Te typy plików mają unikalny nagłówek wskazujący początek pliku, który może zawierać jego długość. Podobnie pliki PDF mają unikatowe wzorce danych na końcu pliku. Te unikalne wzorce danych umożliwiają programowi File Scavenger odzyskiwanie plików z usuniętych plików.

Proces odzyskiwania plików można podzielić na dwie główne metody: programową i sprzętową. W programowym odzyskiwaniu danych wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia do odczytywania danych z pamięci masowej, w której wystąpił problem, i przenoszenia ich do użytecznego formatu. Z kolei sprzętowe odzyskiwanie danych polega na wykorzystaniu metod sprzętowych. W przypadku odzyskiwania danych obie techniki są skuteczne w pewnych okolicznościach. Druga z nich wykorzystuje zaawansowane algorytmy do przywracania danych bez naruszania struktury plików.

Gdy analiza metadanych nie powiedzie się, kolejnym podejściem jest przeszukiwanie znanych treści. Metoda ta wykorzystuje sygnatury plików w celu określenia, czy dany plik jest określonego typu. Należy jednak zauważyć, że wyszukiwanie według znanej zawartości nie oznacza, że w pliku znajduje się jego nieprzetworzona zawartość. Polega ono jedynie na rozpoznawaniu typu pliku na podstawie jego sygnatury, co umożliwia odzyskanie danych. Korzystając z tej metody, można odzyskać wszystkie dane znajdujące się na dysku twardym.

Odzyskiwanie usuniętych plików

Jeśli przypadkowo usunąłeś plik i nie pamiętasz, gdzie go zapisałeś, możesz podjąć kilka kroków, aby go odzyskać. Najpierw należy sprawdzić Kosz, aby dowiedzieć się, czy plik był wcześniej zapisany na komputerze. Duże pliki są czasami usuwane całkowicie i nigdy nie pojawiają się w Koszu. Przywrócenie plików z Kosza jest możliwe nawet wtedy, gdy są to pliki sprzed kilku dni. W tym artykule dowiesz się, jak znaleźć usunięte pliki i je przywrócić.

Aby rozpocząć ten proces, uruchom Eksploratora Windows. Kliknij kartę „Pliki” znajdującą się po lewej stronie ekranu. Przeglądaj foldery i podfoldery, aż znajdziesz potrzebny plik. Najedź kursorem na ikonę pliku, aby wyświetlić jego zawartość. Następnie możesz kliknąć przycisk „Podgląd”, aby zobaczyć podgląd pliku. Po wybraniu pliku, który ma zostać przywrócony, należy zapisać go w wybranej lokalizacji.

Użytkownicy systemu Windows mogą modyfikować rozmiar i okres przechowywania Kosza w celu odzyskania usuniętych plików. Możliwe jednak, że pliki, które chcesz odzyskać, nigdy nie zostały umieszczone w Koszu i aby je odzyskać, będziesz musiał użyć innych metod. Jeśli nie wiesz, gdzie znajdują się pliki, które chcesz przywrócić, zapoznaj się z instrukcjami na stronie pomocy technicznej firmy Microsoft. Ten biuletyn zawiera porady ekspertów dotyczące odzyskiwania usuniętych plików z systemu Windows. Może on zawierać reklamy, oferty i łącza partnerskie. Subskrybenci akceptują Warunki użytkowania i Zasady ochrony prywatności. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Po wybraniu odpowiedniej metody odzyskiwania plików należy zaprzestać zapisywania danych na dysku twardym, z którego plik został usunięty. Nadpisanie pliku innymi danymi spowoduje jego zniknięcie. Aby temu zapobiec, należy wyłączyć komputer przed wykonaniem jakiegokolwiek innego zadania wymagającego zapisu. Jeśli plik został usunięty w ten sposób, można go przywrócić, wykonując kilka prostych kroków. Jeśli nie możesz go znaleźć w Koszu, możesz poszukać usuniętego pliku w Historii plików.

Odzyskiwanie uszkodzonych plików

Pierwszym krokiem do wznowienia korzystania z komputera po uszkodzeniu plików jest przywrócenie oryginalnych danych. Uszkodzone pliki to po prostu pliki, które nie mogą być odczytane przez system, ponieważ nie można ich już otworzyć lub są uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym ich naprawę. Uszkodzony plik może być skutkiem wielu czynników, takich jak skok napięcia, nieudane wyłączenie urządzenia lub starzenie się nośnika pamięci. Na szczęście możliwe jest odzyskanie uszkodzonych danych z pomocą profesjonalisty.

Po odzyskaniu pliku można go otworzyć w dowolnym programie, np. w programie Microsoft Word. Jeśli nie możesz go otworzyć, zawsze możesz zmienić jego nazwę lub skorzystać z konwertera plików dostępnego online. Jeśli to nie zadziała, spróbuj ręcznie dodać rozszerzenie pliku. Innym sposobem na znalezienie uszkodzonych plików na komputerze jest otwarcie dysku twardego w oknie Komputer. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy dysk i kliknij polecenie „Właściwości”. Kliknij przycisk Sprawdzanie błędów, a następnie zaznacz pole wyboru obok rozszerzenia pliku. Jeśli rozszerzenie pliku jest widoczne, powinno być możliwe jego otwarcie za pomocą dowolnego pakietu biurowego lub przeglądarki.

Innym sposobem naprawienia uszkodzonych plików jest zmiana ich formatu. Uszkodzone dokumenty lub obrazy PNG można przywrócić do dokumentów programu Word, konwertując je do odpowiedniego formatu. Czynności w tym zakresie są proste. Aby pomyślnie przeprowadzić odzyskiwanie plików, należy najpierw ustalić, jaki format plików obsługuje system. Jeżeli masz stary plik, możesz użyć jego formatu. Jeżeli plik jest dokumentem programu Word, można go przekonwertować na nowy format – zazwyczaj CSV lub PDF – a następnie zainstalować go ponownie.

Odzyskiwanie utraconych plików

Odzyskanie utraconych plików jest możliwe dzięki różnym programom do odzyskiwania plików dostępnym na rynku. Chociaż istnieje wiele darmowych narzędzi do odzyskiwania plików, można skorzystać z płatnego oprogramowania, aby uzyskać lepsze wyniki. Programy te pozwolą Ci odzyskać usunięte pliki, wykorzystując kilka funkcji. Jednym z takich programów jest Recuva. Być może będziesz musiał pobrać go na dysk przenośny, aby móc z niego później korzystać. Oto, jak zacząć.

Po pierwsze, pobierz i zainstaluj program Wise Data Recovery na swoim komputerze. Program wykona skanowanie dysku i wyświetli listę plików, które można przywrócić. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i wybierz dla nich nową lokalizację. Nie należy wybierać oryginalnej lokalizacji, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia plików. Po wybraniu plików do przywrócenia kliknij przycisk Odzyskaj, aby rozpocząć proces. Następnie sprawdź, czy wszystkie pliki nadają się do użytku.

Na koniec warto skorzystać z narzędzia typu open-source, takiego jak Open File Recovery. To oprogramowanie można pobrać bezpłatnie, ale nie jest ono wyposażone w interfejs użytkownika (GUI). Zamiast tego należy nauczyć się poleceń odzyskiwania. Program jest łatwy do zainstalowania i można go uruchomić z panelu wyszukiwania. Po zainstalowaniu program przeskanuje dysk i przywróci utracone pliki do miejsca docelowego. Jednak ta metoda może być trudna dla początkujących użytkowników, dlatego przed próbą odzyskania utraconych plików upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na poznanie programu.

Martwy dysk twardy lub niedziałający komputer mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Jednak w wielu przypadkach można odzyskać usunięte pliki, korzystając z poradnika rozwiązywania problemów. Jeżeli komputer jest włączony od dłuższego czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że usunięty plik został przeniesiony do innego folderu lub skopiowany na inne urządzenie. Jeśli nie możesz znaleźć usuniętych plików, możesz spróbować znaleźć je za pomocą narzędzia do wyszukiwania plików. Pomoże Ci to znaleźć żądaną wersję.

Odzyskiwanie utraconych plików z dysku twardego

W przypadku utraty plików na dysku twardym należy uruchomić program do odzyskiwania danych, aby je odnaleźć. Można to zrobić ręcznie lub skorzystać z programu, który automatycznie wyszukuje utracone pliki. W zależności od wybranej metody wyniki mogą się znacznie różnić. Najpierw należy wybrać system plików dysku twardego. Jeśli system Windows nie rozpoznaje systemu plików, należy wybrać inny system plików.

Jeśli wypróbowałeś powyższe metody i nadal nie jesteś w stanie odzyskać plików, możesz skorzystać z programu do samodzielnego odzyskiwania danych dla komputerów Mac. Jest to bardzo podobne do odzyskiwania danych w systemie Windows, z tą różnicą, że komputery Mac korzystają z innego fundamentu. Niezależnie od typu posiadanego komputera, na komputerze Mac można zastosować wiele z tych samych technik odzyskiwania danych. Na przykład można pobrać i zainstalować program Disk Drill, aby przeprowadzić pełne skanowanie dysku twardego.

Po wykonaniu tego zadania można wybrać pliki, które mają zostać odzyskane. Jeśli nie jesteś pewien, których plików brakuje, możesz przejrzeć dysk za pomocą Eksploratora plików, aby sprawdzić, czy plik został usunięty. Jeżeli nie, można również ręcznie wyszukać plik przy użyciu tej samej metody. Po znalezieniu pliku wystarczy kliknąć przycisk „Odzyskaj”.

Innym sposobem na znalezienie usuniętych plików jest skorzystanie z kosza. W ten sposób można określić, które pliki nadal znajdują się na dysku twardym, a które nie. Po ich odnalezieniu można je wybrać lub przywrócić na dysk twardy. Jeśli plik został trwale usunięty, należy zastosować inne metody. Jeśli na przykład plik został przypadkowo usunięty, a później okazało się, że nie można go znaleźć, konieczne może być skorzystanie z kosza.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte